Miejsce, które musisz znać: warszawa restauracja hinduska

cropped-slider211.jpg

Są w Warszawie takie miejsca, które po prostu trzeba odwiedzić. Stare Miasto, Zamek Królewski, Łazienki, Centrum Nauki Kopernik – to tylko niektóre z nich. Oferta kulturalna stolicy jest bardzo szeroka i zawsze znajdzie się tu coś ciekawego do zrobienia. Jednak Warszawa jest także najbardziej międzynarodowym miastem w całej Polsce, dlatego można w niej poznawać inne kultury. Na pewno pomaga w tym warszawa restauracja hinduska, ponieważ w takim miejscu poznacie smaki kuchni indyjskiej. W dodatku wystrój Namaste India jest bardzo tradycyjny, stylowy i kolorowy. W aranżacji wnętrza lokalu zostały wykorzystane indyjskie meble oraz akcesoria, stąd przebywając w restauracji poczujecie indyjski klimat. Zaletą tego miejsca jest także lokalizacja: restauracja jest usytuowana w samym sercu Warszawy. Goście mają do dyspozycji 2 poziomy restauracji oraz przestronny ogródek.

Jednak najważniejsza jest oczywiście serwowana kuchnia. Dania są przygotowywane przez indyjskich kucharzy, którzy znają kuchnię indyjską od podszewki. Goście mogą spróbować dań z warzywami, baraniną, kurczakiem, rybami czy z owocami morza. Niezwykle popularne są paneer i samosa, ale warto skosztować bardzo wielu indyjskich potraw, między innymi: palak paneer, masala dosa, masala dal fry, mutton rogan josh, butter chicken, ginger chicken czy hara bhara kebab. A na deser najlepiej zamówić serowe kulki w syropie kardamonowym, czyli gulab jamun.

Warszawa restauracja hinduska oferuje także bardzo wiele indyjskich specjałów, które można kupić na miejscu i rozpocząć przygodę z kuchnią indyjską i samodzielnie przygotować w domu dania podobne do tych, które spożyło się w restauracji. Podczas czekania na realizację zamówienia warto zobaczyć, jakie indyjskie pyszności można kupić na miejscu. Dużym powodzeniem cieszą się: ryż basmati, chutneye, indyjskie herbaty, gotowane dania, rośliny strączkowe, które są bardzo popularne w kuchni indyjskiej oraz oczywiście przyprawy. Tych ostatnich używa się w kuchni indyjskiej bardzo wiele, stąd dania są tak aromatyczne i smakowite. Doskonale znamy mieszankę curry, ale stosowana jest również na przykład garam masala. Bardzo popularne są przyprawy takie jak: kurkuma, kardamon, cynamon, gałka muszkatołowa, kolendra, imbir czy kozieradka.

Advertisements