Najciekawsze restaurants in warsaw

 

namaste_ind1 img

Jeżeli lubisz dobrze zjeść to Warszawa ma bardzo wiele do zaoferowania i jest mnóstwo smaków, których warto skosztować. Ciekawe restauracje znajdziesz w różnych dzielnicach stolicy. Oczywiście najwięcej ich znajduje się w Śródmieściu. Bardzo popularną lokalizacją jest Stare Miasto, Nowy Świat, Powiśle, okolice Metra Świętokrzyska, Metra Centrum czy pl. Konstytucji. Ale lokale gastronomiczne o interesującej ofercie kulinarnej można również znaleźć na Ochocie, Woli, Żoliborzu, na Mokotowie, na Ursynowie, na Pradze Północ i Pradze Południe. Jakie są najbardziej interesujące restaurants in warsaw? Warto odwiedzić te z nich, które serwują dania z różnych zakątków świata, mają przytulne wnętrza, a obsługa w nich jest bardzo przyjazna i pomocna.

Taką restauracją jest Namaste India, w której możesz skosztować wielu indyjskich przysmaków (w menu znajdziecie ich ponad 100!)  Goście bardzo chętnie zamawiają curry z kurczakiem, z warzywami lub baraniną albo ze znakomitym indyjskim serem białym o nazwie paneer. Do tego typu dań jako dodatek zamawia się albo chlebki indyjskie (np. chapati, roti czy naan) albo ryż basmati. Warto skosztować kilku rodzajów placków indyjskich oraz curry i przekonać się, które z nich smakują Ci najbardziej. Jeśli lubisz dania z ryżem to koniecznie zamów biryani (wegetariańskie lub z mięsem). W menu znajdziesz także zupy czy desery (również smakowite indyjskie lody). W kuchni indyjskiej, a więc we wszystkich indyjskich restaurants in warsaw używa się bardzo wielu przypraw, stąd dania są takie pachnące i smakowite. Mowa o przyprawach między innymi takich jak kmin rzymski, kurkuma, kozieradka, kolendra, kardamon, szafran, cynamon oraz gałka muszkatołowa.

Popularne są też gotowe mieszanki zmielonych przypraw, na przykład słynne curry, ale także inne, na przykład garam masala. Niektóre przyprawy dodawane są w proszku, inne w całości. W niektórych daniach znajdują się też świeże przyprawy, na przykład kawałki imbiru w ginger chicken, czyli wyśmienitym daniu z kurczakiem. Podobnie dodaje się na przykład posiekane listki kolendry albo posiekane na kawałeczki zielone curry. Co ciekawe w niektórych daniach indyjskich (np. korma) można znaleźć orzechy (nerkowce).

Advertisements