Doskonała restauracja indyjska warszawa, którą musisz poznać

namaste_ind img1

Jaka kuchnia jest twoją ulubioną? Włoska? Polska? A może francuska? Warto poznawać, co mają w kwestiach kulinarnych do zaoferowania różne kraje. Kuchnie krajów słowiańskich mogą Cię pozytywnie zaskoczyć, ponieważ niektóre potrawy, jakie można w nich znaleźć są podobne do tych znanych doskonale w kuchni polskiej (na przykład do pierogów, barszczu czy do gołąbków), inne natomiast różne. Możesz skosztować czeskich i słowackich knedliczków, ukraińskiego kotleta po kijowsku oraz rosyjskich blinów. Poza tym bardzo wiele ciekawych i oryginalnych smaków ma do zaoferowania kuchnia bałkańska. Bardzo inna od kuchni polskiej jest też kuchnia węgierska, której dania są zazwyczaj bardzo ostre. Warto skosztować dań takich jak: placek langosz, gulaszu węgierskiego porkolt otaz halaszle, czyli zupy rybnej.

Jednak miejscem, które najlepiej odwiedzić w poszukiwaniu nieznanych i oryginalnych smaków jest restauracja indyjska warszawa. Kuchnia indyjska jest wyjątkowo aromatyczna, a lista przypraw, które są używane w daniach kuchni indyjskiej jest tak długa, że aż trudno je wszystkie wymienić. Bardzo popularna jest kurkuma, która nadaje potrawom pięknego koloru, a oprócz tego na przykład kolendra, chilli zielone i czerwone, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon i kmin rzymski. Poza tym w kuchni indyjskiej stosowane są mieszanki przypraw, na przykład curry czy garam masala.

Restauracja indyjska warszawa ma bardzo rozbudowane menu, więc masz bardzo wiele różnych dań, których możesz skosztować. Koniecznie skosztuj bardzo popularnej przekąski samosa (czyli nadziewanych ziermniakami i groszkiem, a czasem także kurczakiem czy innym mięsem) stożków, smażonych na patelni. Inną przekąską, której smak na pewno jest warto poznać jest pakora. Kolejną potrawą o wspaniałym smaku jest dosa, czyli pyszne danie z południa Indii, które jest serwowane razem z dwoma różnymi sosami: z soczewicy oraz z kokosa. To placki z mąki ryżowej, które mogą być spożywane solo lub nadziewane (na przykład ziemniakami albo ziemniakami oraz kurczakiem). Dobrym dodatkiem do potraw indyjskich jest też raita, która ma delikatny smak i świetnie równoważy ostre dania (składa się z jogurtu naturalnego z ogórkiem oraz cebulą). Jak widzisz restauracja indyjska warszawa ma niezwykle wiele do zaoferowania!

Advertisements