Pełna smaków restauracja indyjska

Jakie są Twoje ulubione potrawy? Czas odkryć nowe smaki! Warto poznać dobrze kuchnię polską, ale też inne kuchnie świata. Sam się przekonasz, ile wspaniałych dań, których warto skosztować, istnieje. Z pewnością warto zwrócić uwagę na kuchnię orientalną, a zwłaszcza indyjską. Dlaczego właśnie na nią? Jest ku temu wiele powodów! Restauracja indyjska ma bardzo wiele do zaoferowania. Odwiedź ją, a sam się o tym przekonasz! Egzotyczne smaki zachwycą Twoje podniebienie, będziesz mógł skosztować bardzo różnych dań indyjskich i znaleźć wśród nich swoje ulubione. W menu znajduje się ogromna liczba dań głównych, starterów, zup, sałatek, a także desery oraz specjalności z tradycyjnego indyjskiego pieca tandoor.

Szybko odpoczniesz na parterze lub piętrze indyjskiej restauracji albo w jej ogródku. Bardzo szybko dojedziesz na miejsce, ponieważ restauracja indyjska jest zlokalizowana w ścisłym centrum Warszawy. Jest otwarta przez wiele godzin i to 7 dni w tygodniu, więc nawet jeśli jesteś zabiegany, to łatwo znajdziesz trochę czasu, by ją odwiedzić i zachwycić się indyjskimi przysmakami.

W kuchni indyjskiej są stosowane liczne przyprawy, dlatego dania serwowane w restauracjach indyjskich są takie pyszne i aromatyczne. Wśród używanych przypraw znajdują się między innymi: kardamon (szczególnie do deserów, ale nie tylko), kurkuma, która nadaje daniom pięknego koloru, kolendra (świeża lub w ziarenkach). Poza tym do dań dodaje się na przykład gorczycę, koper włoski, anyż, kumin rzymski, goździki oraz oczywiście imbir (świeży oraz mielony). Restauracja indyjska serwuje rozmaite dania z imbirem, np. ginger chicken, czyli curry z kurczaka z dodatkiem świeżego imbiru. W kuchni indyjskiej jest także chętnie stosowany suszony imbir.

Zapewne kojarzysz słowo “masala”, które oznacza po prostu przyprawy. A tych w kuchni indyjskiej zdecydowanie nie brakuje! Trudno jest znaleźć bardziej aromatyczną kuchnię świata. Przyprawy są dodawane nawet do niektórych indyjskich napojów, na przykład do masali chai, czarnej herbacie parzonej w gorącym mleku, którą spożywa się z przyprawami takimi jak kardamon, imbir, cynamon czy goździki oraz z cukrem. Do potraw indyjskich chętnie dodawane są również kozieradka oraz gałka muszkatołowa. Popularne są także mieszanki przypraw, a jedną z najbardziej znanych z nich jest garam masala.

Advertisements