dla ludzi głodnych nietypowych smaków

namaste-india177

Planujesz wieczór z przyjaciółmi i nie wiesz, w jaki sposób go spędzić? A może po prostu szukasz ciekawej, nietypowej kuchni? Zarówno w jednym jak i drugim przypadku indyjska restauracja jest najlepszą odpowiedzią na Twoje potrzeby.

Kuchnia azjatycka jest bardzo popularna w Europie. Wielu z nas zajada się sushi, próbuje nietypowych potraw z Chin czy Tajlandii. Potrawy z tego rejonu Ziemi bardzo różnią się od naszych, co fascynuje i przyciąga jednocześnie, a dzięki rosnącej liczbie restauracji mamy możliwość próbować coraz to nowych dań. Podobnie jak w przypadku wschodnich części Azji warto również zwrócić uwagę na kuchnię indyjską. Ten niesamowicie różnorodny kulturowo kraj oferuje również różnorodną kuchnię, w której ponad wszystkie inne składniki wybijają się przyprawy. To dzięki ich unikalnym kombinacjom potrawy zyskują ten specyficzny, niesamowity smak, a każda dobra indyjska restauracja jest idealnym miejscem, aby spróbować tej nietypowej kuchni.

Indyjska restauracja serwuje potrawy zarówno wegetariańskie jak i z mięsem, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć tutaj coś dla siebie. W przypadku mięs najpopularniejsze są kurczak i baranina, a także owoce morza i ryby, najczęściej podawane z ryżem, indyjskim chlebkiem i dużą ilością warzyw. Warty uwagi jest również ser paneer, który w zależności od przygotowania może smakować na wiele różnych sposobów, a także często bywa serwowany z rozmaitymi sosami. Biryani, dania z ryżem, są jedną ze szczególnie popularnych propozycji, podobnie jak różnorodnie przyprawione potrawy z kurczaka. Wiele z nich występuje również w wersjach wegetariańskich, dzięki czemu idąc na obiad z większą grupą przyjaciół możemy mieć pewność, że każdy będzie mógł zjeść to, co lubi.

W Warszawie istnieje wiele indyjskich restauracji. Każda z nich oferuje bogate, pełne niesamowitości menu, a także zapewnia miłą, pomocną obsługę. W przypadku wizyty w indyjskiej restauracji warto pamiętać, że dania tego typu potrafią być bardzo ostre, dlatego w razie wątpliwości lepiej zapytać kelnera o radę, jeżeli słabo tolerujemy pikantne potrawy.

Advertisements