Skuś się na ucztę kulinarną z restauracje indyjskie

namaste-india130

Jedzenie indyjskie wszystkim kojarzy się z czymś wyjątkowym, mimo to nie potrzeba specjalnej okazji, aby wybrać się na pyszny obiad lub kolację do hinduskiej restauracji.
Oczywiście, aby uczcić jakąś miłą rzecz warto wybrać coś bardziej oryginalnego niż zjedzenie monotonnego posiłku u siebie w domu.

Po co jeść kolejną kanapkę, jeśli można spróbować czegoś pysznego w jednej z fantastycznych restauracje indyjskie? Hinduska kuchnia jest obfita w kolorowe warzywa, rośliny strączkowe oraz produkty mleczne. Dzięki temu jedząc te dania jesteśmy o wiele zdrowsi. Są one bogate w składniki, które zawierają w sobie wiele wartości odżywczych. Zauważmy, że sama masala chai bazuje na mleku, tak samo jak lassi, podobny do naszego europejskiego smoothie. Produkty mleczne powinno spożywać się codziennie, gdyż mają w sobie wiele naturalnych tłuszczów oraz węglowodanów. Kuchnia hinduska jest zatem bardzo racjonalna. Ponadto zioła i przyprawy, które dodaje się do każdego dania mają właściwości lecznicze.

Czy wiesz, że w dawnych czasach wykorzystywane były w medycynie naturalnej?
Zdecydowanie warto jest pamiętać o dodawaniu niektórych przypraw do swoich posiłków lub wybierać dania w restauracji, które są nie tylko lekkostrawne, ale też potrafią nas wyleczyć z dolegliwości. Mowa tutaj między innymi o czosnku, cynamonie, imbirze oraz papryce chili.
Z racji tego, że dosyć często dania bazują na ryżu lub soczewicy nie będziemy czuć się po nich zbyt ociężali. Wielu uważa, że to produkty zbożowe powinniśmy spożywać w sporej ilości, jednak nie są one tak zdrowe jak wszyscy uważają. Warto, więc pokusić się na ich odpowiedniki lub wybierać produkty pełnoziarniste, które pomagają nam utrzymać smukłą talię.

Które warzywa oraz rośliny strączkowe powinniśmy jeść najczęściej?
Przede wszystkim na początku obalamy mit, który mówi że kolor danej jarzyny mówi o jej różnych właściwościach. Nic bardziej mylnego. Kolor ich wynika po prostu z dużego zróżnicowania. Buraki, cukinia, dynia, czy ziemniaki są składnikiem wielu dań podawanych w restauracje indyjskie. Wybierając hinduskie dania stajemy się zdecydowanie zdrowsi.

Advertisements